Etykietowanie w branży spożywczej: jakie drukarki najlepiej spełniają wymogi sanitarne?
- Szczegóły
Przygotowanie wyrobów do sprzedaży wymaga umieszczenia ich w odpowiednim opakowaniu, które zabezpieczy zawartość przed czynnikami zewnętrznymi. Będzie to szczególnie istotne, gdy chodzi o żywność, ponieważ pozwala to na wyeliminowanie ryzyka, że do wnętrza dostaną się różnego typu ciała obce czy bakterie. Równie istotne jest właściwe znakowanie produktów, gdyż umożliwia sprawne umieszczanie ważnych z punktu widzenia nabywcy informacji. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej i sprawdźmy, jakie są tu wymogi sanitarne oraz sposoby uzyskiwania nadruków.
Jakie są główne wymogi w przypadku branży spożywczej?
Wszystkie elementy opakowania używane w branży spożywczej, które bezpośrednio stykają się z produktem, muszą być wykonywane z materiału, który nie zawiera substancji potencjalnie szkodliwych, jakie mogłyby przeniknąć do żywności. Ważne będzie też zachowanie przez niego odpowiedniej struktury i nie wpływanie na podstawowe cechy wyrobu, a więc jego konsystencję, smak czy zapach. Nie mogą one również być podatne na gromadzenie się i rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych. Jednocześnie ważne będzie zawarcie na etykiecie wszystkich kluczowych informacji oraz zachowanie przez nią czytelności, co pozwala nabywcy zapoznać się ze składem wyrobu, datą jego przydatności do spożycia czy innymi istotnymi danymi.
Z jakich urządzeń korzysta się podczas znakowania żywności?
Na produktach żywnościowych umieszcza się różne rodzaje etykiet. Dużą popularnością cieszą się drukarki termotransferowe, w których wydruk powstaje przez punktowe podgrzanie nośnika i aktywację znajdującego się w nim barwnika. Opcją dla nich będą drukarki działające bezkontaktowo i tworzące nadruki dzięki podawaniu atramentu przez umieszczone w głowicy dysze. W obu przypadkach używane są podłoża samoprzylepne, co ułatwia aplikację etykiet na wyrób.